Zelenszkij átalakítja az ukrán kormányt, már be is jelentette, ki lehet az új miniszterelnök
Zelenszkij ugyan bejelentette, hogy kit szeretne miniszterelnökének, de még a parlamentnek is szavaznia kell róla.
Zelenszkij ugyan bejelentette, hogy kit szeretne miniszterelnökének, de még a parlamentnek is szavaznia kell róla.
Elvitelre – a podcast, amelyben a hét legjobb HVG hetilapos és hvg360-as anyagaiból válogatunk. Csak indítsa el a háttérben és hallgassa meg szerzőink legjobb írásait! A héten lemondott a fél ukrán kormány és választást nyert a szélsőjobb Türingiában. Ezekről, illetve a veszélyesek ebek hazai szabályozásáról, azaz a “pitbulltörvényről” lesz szó.
Olekszij Reznyikovot a stratégiai iparágakért felelős miniszterium élére helyezik át.
Szergej Lavrov Kairóig ment, hogy közölje: Ukrajnát „történelemellenes” rezsim vezeti, amit meg kell buktatni.
Bár a támadást hivatalosan egyetlen szereplő sem vállalta magára, az ukrán kormányzat biztos benne, hogy Oroszország keze van a dologban. A rendszerek helyreállítása drága és hosszú munka lesz.
Az incidens során több szaktárca hivatalos honlapján is megtalálhatók voltak az elkövetők nyomai. Még nem tudni, ki áll a támadás hátterében.
A külföldiek – néhány kivétellel – egy hónapon keresztül nem léphetnek be az ország területére.
Közvetlenül azután, hogy beiktatták az új elnököt, aki feloszlatta a parlamentet.
A kisebbik ukrán kormánypárt, a Népi Front bejelentette, hogy pénteki hatállyal kilép a kormányzó koalícióból; az új koalíció megalakulására 30 nap áll rendelkezésre, s ez idő alatt nem oszlatható fel a parlament.
Ketten megsérültek – közölte az ukrán főváros rendőrsége. A detonáció oka egyelőre nem ismert.
Jelenlegi ismereteink szerint Ukrajnából indult, az országban komoly rendszereket bénított meg, majd úgy tűnik, globálisan beütött egy kibertámadás kedden délután. A miniszterelnök-helyettes szerint minden kormányzati számítógép képernyője elsötétült, a kijevi Borispol repülőtér rendszere lefagyott, és bankok is érintettek.
Érintett Ukrajna kormánya, több bank és vállalat, valamint a kijevi repülőtér. A BBC szerint világméretű a támadás, többek között Nagy-Britanniából és Dániából is érkeztek hibajelzések.
Bár minden jel azt mutatta, kedden megbukik az Arszenyij Jacenyuk vezette ukrán kormány, de kisebbfajta csodával határos módon mégis a helyén maradt. Persze nagy kérdés, hogy meddig, az ukrán kormányfő maradásával Kijevben csak fokozódhat ugyanis a válság. A belpolitikai krízis, ami még mindig nem tetőzött, gyakorlatilag a Viktor Janukovics korábbi államfő elkergetéséhez vezető kijevi tüntetéssorozat kezdete óta tart. Az új hatalom semmit sem tudott jobbá tenni Ukrajnában, és ha jönne is egy új kormány, semmi garancia arra, hogy elkezdődhetnének a pozitív változások. Sőt, akár még nagyobb gödörbe süllyedhet a csupán külföldi hitelekből életben tartott ország.
Megbukott az ukrán parlamentben az Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítvány, így a kabinet legalább szeptemberig hivatalban maradhat. A bizalmatlansági indítvány előtt a parlament többsége elégtelennek minősítette a miniszterek munkáját, így most az a furcsa helyzet állt elő, hogy egy hivatalosan tehetetlennek minősített kormány áll a válságban lévő ország élén.
Éppen csak megkapta az ukrán parlament jóváhagyását kedden az új kormány összetételéről szóló előterjesztés: a 450 fős testület mindössze 229 tagja támogatta, miközben a többségi koalíciónak több mint kétharmadnyi szavazata, összesen 302 képviselője van.
Kijev egy összegben szeretné megkapni az Ukrajnának jóváhagyott IMF-segélycsomag harmadik és negyedik részletét, még az év vége előtt – mondta szerdán Olekszandr Slapak ukrán pénzügyminiszter.
Hivatalában ülésezik szerdán Ukrajnában a kormány, annak ellenére, hogy tüntetők ma reggelen is elállták az épület főbejáratához vezető utat.